stare


Nádraží žije III!

Havířov 17 XI 2013

Vdechnout život jinak omšelým a mrtvým prostorám havířovského nádraží. To byl úkol, který si na svá bedra vzalo havířovské sdružení Důl architektury, které před dvěma lety iniciovalo boj za jeho záchranu.

Týden trvající série akcí s názvem Nádraží žije! přilákala několik stovek mladých lidí, ale i seniorů. Část programu byla věnována i těm nejmenším: „Dětem jsme promítali legendární večerníčkový seriál Pohádky o mašinkách. Bylo úžasné sledovat, jak děti doslova hltaly tuto čtyřicet let starou pohádku. Jsou prostě věci, které dětem v dnešní přetechnizované době chybí,“ řekla předsedkyně sdružené Důl architektury Lucie Chytilová.  

Každý den byl věnován jiným tématům. „Velký zájem vzbudil workshop pro mateřské školy, během kterého jsme chtěli, aby děti prožily zdejší atmosféru a potom své pocity promítly na papír. Polovina dětí byla na nádraží poprvé a některé odcházely s tím, že až vyrostou, budou mašinfírové,“ říká architekt Adam Guzdek. Architekti ze sdružení Důl architektury navštívili v Havířově Gymnázium Komenského a Střední průmyslovou školu stavební. Více jak stovce studentů byl vysvětlován vztah mezi člověkem, prostředím a historií města, ve kterém žije.  „Studentům jsem se snažil přiblížit architekturu a vysvětlit, že architekti nepracují jen pro vyvolené, ale týká se nás všech. Na konkrétních stavbách v našem městě jsem ukázal, s jakou ideou byly domy navrženy, a kam je nešetrné zásahy dostaly dnes,“ dodal Guzdek.

Organizátory překvapila iniciativa dvacítky studentů architektury z Ostravy, Brna a Liberce, kteří se nabídli s tím, že na dva dny do Havířova přijedou a zkusí vymyslet a navrhnout využití výpravní budovy. „Strávili jsme celou sobotu a neděli diskusí nad tématem využití nádraží. Studenti byli rozděleni do čtyř skupin. Jedni řešili využití z komerčního pohledu, navrhli zde například obnovení restaurace v původní podobě, která bude mít atmosféru šedesátých let. Druhá skupina rozpracovala variantu, kdy by v přednádražím prostoru vznikl autobusový terminál a právě ve vzniku velkého dopravního uzlu využití stávající budovy. Třetí skupina hledá využití prostor pro kulturu a sport. Navrhli zde například otevřít prostor pro squash, badminton a posilovnu. Čtvrtá skupina chce nádražní budovu využít pro kulturní účely a pro mladé lidi, kteří v Havířově nemají kde trávit volný čas. V bývalé restauraci by vznikl hudební klub a u budovy skate park. V jedné z místností by mohlo být školicí centrum pro absolventy středních škol, kteří chtějí jít pracovat do zahraničí a mohli by od lektorů žijících a pracujících v zahraničí získat cenné informace, rady a kontakty,“ popisuje workshop Lucie Chytilová.

„ Byl to pro mě první workshop v životě. Poznala jsem nový styl práce, poznala jsem lidi, kteří si stojí za svým názorem a pro svou myšlenku dokážou nadchnout druhé. Za ty dva dny jsem si k nádraží našla vztah, to nadšení všech mne baví,“ řekla jedna ze studentek stavební fakulty Báňské univerzity v Ostravě Pavla Skaláková.

Výstup z workshopu bude sdružení presentovat ještě letos. „Studentské skupiny jednotlivé návrhy dopracují ve školních atelierech a poté budou představeny veřejnosti,“ dodala Chytilová.

„Iniciativa havířovských architektů za záchranu zdejší nádražní budovy je obdivuhodná. Jejich pozice byla o to těžší, že nezachraňují starou hrázděnou stavbu, jejíž krása je zřejmá všem, ale budovu padesát let starou. Její hodnoty nejsou pro laika na první pohled jasné. Dokázali však  lidem logicky a hodnověrně vysvětlit, proč je třeba budovu ze šedesátých let zachránit a díky jejich nadšení strhávají další, kterým není vzhled jejich města lhostejný,“ řekl viceprezident památkové asociace ASORKD Martin J. Kadrman.

Po celou dobu trvání akce byla otevřena kavárna, ve které mohli lidé ochutnat kávu dovezenou přímo z Londýna, polévky nebo moučníky domácí výroby.

Akce Nádraží žije! určitě není poslední událostí, kterou sdružení Důl architektury na havířovském nádraží pořádá. 


Nádraží žije II!

Havířov 12 XI 2013

Akce Nádraží žije byla zahájena včera odpoledne otevřením kavárny v prvním patře havířovského nádraží. 

"Kavárna na nádraží tady chyběla. Doufám, že se nádraží opraví a něco podobného zde bude nastálo." řekla návštěvnice kavárny. 

Večer od osmi hodin proběhla vernisáž výstavy fotografií Jaroslava Kociána a oficiální otevření týdenní akce. 

"Chceme ukázat, že prázdné prostory vlakového nádraží mohou sloužit i k alternativním kulturním akcím. Do budoucna bychom tady chtěli vybudovat kulturní centrum", řekla předsedkyně občanského sdružení Důl architektury Lucie Chytilová. 

Po vernisáži proběhl koncert hudební skupiny Soul Recall. Halou budovy procházely tóny slavných soulových zpěváků jako Amy Whitehouse nebo Tracy Chapman. "Jsme velice rádi, že můžeme hrát v takto zajímavém a netradičním prostoru, akustika haly je úžasná, podobná jako v divadle" řekla zpěvačka skupiny Šárka Secová. 

"Havířované mají možnost si prohlédnout kvalitní detaily a materiály, které u novostaveb nenajdeme", řekl architekt Adam Guzdek. "Je velká škoda, že vizuální vjem z nádraží je pro mnohé zásadní a vzhledem k jeho stavu není moc veselý. Chceme, aby Havířov a jeho občané byly na své nádraží pyšní a stalo se jeho chloubou", dodal Guzdek. 

Dnes ráno navštívily nádraží děti z mateřských školek. Přišlo jich kolem 30 a spolu s lektorkou Janou Jendrykovou si malovaly a hrály v prostoru společenské místnosti. "Tato místnost je ideální jako herna pro děti a navíc je odtud vidět přímo na kolejště a děti mohou pozorovat vláčky" řekla lektorka Jendryková. 

Ode dneška je také pro návštěvníky nádraží připravena výstava designového nábytku. "Jedná se o tzv. retro nábytek, který je moderní avšak svým tvarem vychází ze stylu 60.let, který se k nádraží přesně hodí." dodává grafik Marek Chmiel. 

Kompletní program akce Nádraží žije najdete na adrese www.zivenadrazi.com 


Nádraží žije I!

Havířov 3 XI 2013

Občanské sdružení Důl architektury, které iniciovalo záchranu vlakového nádraží v Havířově, pořádá ve dnech 11. - 17. XI. sérii kulturních akcí, které se budou konat v prostorách zachráněného nádraží. Akce nese název Nádraží žije!

„Chceme ukázat, že havířovské nádraží má v sobě dosud neobjevený potenciál pro pořádání kulturních akcí. V sedmi dnech bude program zaměřen na malé děti z mateřských škol, studenty, seniory, prostě pro celou veřejnost,“ říká předsedkyně sdružení architektka Lucie Chytilová.

Série kulturních akcí bude zahájena v pondělí 11. XI. ve 20:00 vernisáží sérii fotografií s názvem „Panelákové děti“ havířovského fotografa Jaroslava Kociána. Na vernisáž naváže hudební projekt zpěvačky Šárky Secové a kytaristy Marka Przybytka. V originálním podání uslyšíte nejznámější světové soulové, popové a RnB hity od interpretů zvučných jmen jako jsou Adele, Amy Winehouse, Norah Jones, Joan Osborne, Rihanna, Sting a dalších..

Malým dětem budou věnována úterní a páteční dopoledne (12. a 15. XI.). „Objevování výtvarného světa dětmi především prostřednictvím zážitku je základní podmínkou na cestě dětí k poznání hodnot kultury, zejména výtvarné kultury a architektury,“ říká lektorka Jana Jendryková.  Úterní večer bude věnován režisérce Věře Chytilové. Od 20:00 bude promítána komedie Kalamita (1981) v hlavní roli s Bolkem Polívkou.

Čtvrteční večer bude od 18:00 literární. Mladí básníci z regionu budou předčítat ze svých děl. Nebude chybět ostravský básník Irena Šťástná (1978)Jan Nemček (1986) nebo Jan Delong (1989) z Třince.

Pro studenty středních a vysokých škol je věnován víkendový program (16. a 17. XI.), kdy všichni účastníci budou hledat způsoby využití stávající výpravní budovy a zároveň se bude hledat řešení pro kultivaci přednádražního prostoru.  

Sdružení Důl architektury myslí i na seniory. Pro ty bude určen Čaj o páté a to v pátek 15. XI. od 17:00. Přítomným zahraje místní folklorní cimbálový soubor Vonička. Poté se uskuteční Taneční večer pro dříve narozené, kde bude k tanci hrát oblíbená hudba 60. a 70. let z originálních vinylových desek.

Sobotní večer bude věnován divadlu, na kterém vystoupí Datyňské amatérské divadlo DAD s hrou "BO aneb nic nima jak se zdo" a poté divadlo Labyrint s hrou "Kouzelné nádraží"

Po celou dobu trvání akce Nádraží žije! bude v prvním patře nádraží (na Květinové galerii) k vidění výstava „Panelákové děti“ fotografa Jaroslava Kociána, vždy od 12:00 - 23:00 bude otevřena kavárna KOOHII CAFÉ, kde budete moct ochutnat výtečnou arabskou kávu a občerstvení domácí kuchyně.

 

Celý program naleznete na:

http://www.zivenadrazi.com/

 

Akci finančně podpořila:

Nadace VIA  http://www.nadacevia.cz/cz/nadace-via

 

Partnery akce jsou:  

Koohii Café https://www.facebook.com/KoohiiCafe?ref=stream

ARBOR MORAVIA http://www.arbormoravia.cz/

KONSEPTI http://konsepti.com/cs/

Compot http://compott.blogspot.cz/

památková asociace ASORKD http://www.asorkd.cz/

Nadace Laja http://www.laja.pl/


Comments